Almanya'da Ziraat Bankası Müşterilerine, Kara Para Aklama Şüphesiyle Soruşturma Açıldı
A+ A-
12 Ekim 2018, 11:19

Almanya'da Ziraat Bankası'nın bir grup müşterisini hedef alan bir soruşturma başlatıldığı bildirildi. Kara para aklama ve vergi suçu şüphesiyle açılan soruşturmada müşterilerin, vergilendirilmemiş kazanımlarını Türkiye'ye aktardıklarından şüpheleniliyor.

GENEL MÜDÜRLÜK VE ŞUBELERDE ARAMA YAPILDI

DW Türkçe'nin aktardığı habere göre Aachen Savcılığı sözcüsünün Perşembe günü yaptığı açıklamaya göre savcılık tarafından başlatılan soruşturma kapsamında Ziraat Bankası'nın Almanya'daki genel müdürlüğü ve şubelerinde arama yapıldı. Resmi verilere göre operasyonda 80 kişi görev yaptı.

SORUŞTURMA BİR GRUP MÜŞTERİYİ HEDEF ALIYOR

Savcılık sözcüsü, soruşturma kapsamında bankanın değil bankanın bir grup müşterisinin hedef alındığını belirtti. Sözcünün açıklaması öncesinde konuyla ilgili soruşturma haberini Salı günü yayınlayan kamu yayın kuruluşu Hessischer Rundfunk'a bir açıklama yapan Ziraat Bankası da soruşturmanın bir grup müşteriyi hedef aldığı bilgisini teyit etti.

TÜRKİYE'DEN AKTARILDIĞINDAN ŞÜPHELİNİYOR

Kendilerine kara para aklama ve vergi suçu suçlamaları yöneltilen müşterilerin, vergilendirilmemiş kazanımlarını Türkiye'ye aktardıklarından şüpheleniliyor. Sözcü, soruşturmanın iki ila üç ay daha sürebileceğini söyledi.

Anahtar Kelimeler
TürkiyeAlmanyaZiraat Bankası