Cumhuriyet iddianamesi tamamlandı! 1 numara Can Dündar
A+ A-
04 Nisan 2017, 11:59

Cumhuriyet gazetesi yönetici ve yazarları hakkında "PKK/KCK, FETÖ/PDY ve DHKP/C'ye müzahir oldukları" iddiasına ilişkin yürütülen soruşturma sonucunda, Can Dündar, Akın Atalay, Ahmet Şık, Bülent Utku, Kadri Gürsel ve Aydın Engin ile "jeansbiri" hesabının sahibinin de aralarında bulunduğu 19 şüpheli hakkında iddianame hazırlandı.

1 NUMARA CAN DÜNDAR

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede bir numaralı şüpheli olarak Cumhuriyet Gazetesi'nin eski Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar yer aldı.

İddianamede, Atatürk'ün talimatı ile yayın hayatına başladığı belirtilen Cumhuriyet Gazetesi'ne, "2013 yılından itibaren FETÖ/PDY tarafından adeta el koyulduğu" anlatıldı. "Can Dündar'ın gazetenin başına geçmesiyle birlikte, gazetenin kuruluş amacının dışına çıkarak başka bir yörüngeye girdiği" de iddianamede belirtildi.

"KURULMA AMACINDAN SAPTI, TERÖR ÖRGÜTLERİNİN SAVUNUCUSU OLDU"

Gazetenin bu dönemde, "özellikle FETÖ/PDY, PKK/KCK ve DHKP/C terör örgütlerinin savunucusu ve koruyucusu olduğu" belirtilen iddianamede, "terör örgütlerinin eylemlerini perdeleyerek, basın özgürlüğü ve evrensel hukukun sağladığı ağır eleştiri içeren haber ve yorum yapma hakkının çok ötesine geçmiş, kayıt dışı illegal siyasete zemin hazırlayarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ve Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı asimetrik savaş yöntemleriyle hedef tahtası haline getirerek yoğun bir algı operasyonu başlatmıştır" ifadeleri kullanıldı.

"FETÖ, TARAF'TAN SONRA CUMHURİYET'İ KULLANDI"

"Gazetenin PKK terör örgütünün yaptığı eylemleri meşrulaştırmaya çalıştığı" anlatılan iddianamede, "Daha önce Taraf Gazetesi'ni araç olarak kullanan FETÖ/PDY, MİT TIR'ları haberinde olduğu gibi bazı bilgi ve belgeleri servis etmek için Cumhuriyet Gazetesi'ni seçmiştir" denildi.

ATATÜRKÇÜ YÖNETİCİLER TASFİYE EDİLDİ

Öte yandan iddianamede, "şüpheli Akın Atalay'ın gazete yönetimine geldikten sonra Alev Coşkun ve diğer Atatürkçü yönetici ve yazarları tasfiye ettiği" belirtildi.