Dünyanın gündemine oturan Katar'ın genç şeyhinin portresi
A+ A-
06 Haziran 2017, 11:01

7 Arap ülkesinin Katar ile tüm siyasi ilişkilerini kesmesi, Körfez bölgesinde son yıllarda görülen en büyük diplomatik krize yol açtı.

GERGİNLİK DORUK NOKTASINA ULAŞTI

Suudi Arabistan'la Katar arasında bir süredir devam eden gerginlik, dün doruk noktasına çıktı. Güne krizle uyanan Körfez'de Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Bahreyn, Mısır ve Yemen, Katar'la tüm diplomatik ilişkileri kestiklerini duyurdu. İlerleyen saatlerde bu ülkelere Maldivler ve Libya da eklendi.

GEREKÇE: TERÖRİZME DESTEK

Söz konusu ülkeler, kararlarına gerekçe olarak Katar'ın 'DEAŞ, El Kaide ve Müslüman Kardeşler gibi grupları destekleyerek bölgeyi istikrarsızlaştırmasını' gösterdi. Katar ayrıca Yemen'deki savaşta İran destekli Husilere destek vermekle suçlandı.


ŞEYH TAMİM BİN HAMAD AL TANİ'NİN PORTRESİ

Arap dünyasının en genç lideri. Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Jong-il'den sonra dünyanın da en genç liderlerinden. Haziran 2013'te Katar Emiri Şeyh Hamad Bin Halife Al Tani'nin tahtını 33 yaşındaki oğlı Şeyh Tamim Bin Hamad Al Tani'ye devretmesiyle Körfez ülkelerindeki 'ölene kadar tahtta kalma' geleneği bozuldu.


2013 YILINDA YÖNETİMİ ELE GEÇİRDİ

Katar'da 18 yıldır iktidarda olan babası Kral Hamid'den 2013 yılında görevi devralarak Katar Emiri olan Şeyh Tamim, annesi eski Kraliçe Sheika'nın harcamalarına kızarak, silah çektiği babasını hapse attırdı.


KAVGANIN SEBEBİ ESKİ KRALİÇE

Baba oğul arasında çıkan tartışmanın sebebi, moda düşkünlüğü ve güzelliğiyle tanınan, eski Emir Şeyh Hamid'in eşi eski Kraliçe Sheika Mozahi... Sheika'nın dış gezilerde yaptığı fazla masraflarına sinirlendiği öğrenilen Katar'ın yeni emirinin, babasını tehdit etmek için havaya ateş açtı.

KAVGA SONRASI "TUTUKLAYIN" EMRİ

Emir Tamim'in odasından silah sesleri duyduktan sonra, odaya koştuklarını açıklayan ismini vermeyen kraliyet görevlileri, odaya girdiklerinde, Emir'in babası için 'tutuklayın' emri verdiğini ifade etti. İsrail'de bir şarap fabrikası olan Sheika'nın son yaptığı Tel Aviv gezisine tepki gösteren genç emir, babasının bilinmeyen bir bölgede tutuklanmasını emretti.