Erdoğan: Fırat Kalkanı'nın birinci etabı bitti, devam edecek
A+ A-
03 Nisan 2017, 18:10

Trabzon'da halka hitap eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, son MGK bildirisiyle tamamlandığı ifade edilen Suriye'deki Fırat Kalkanı Harekatı'nın birinci etabının bittiğini, operasyonun yeni isimle devam edeceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamaları şöyle:

"Suriye'de El Bab'ın da teröristlerden temizlenmesiyle Fırat Kalkanı Harekatı'nın birinci etabını sona erdirdik. Şu anda bitti. Bundan sonra da olacaktır. Şimdi diğer bölgelerde de terör örgütlerinin tepesine binmek için yeni harekatların hazırlıklarını yapıyoruz. Yeni harekatlara yeni isimler vereceğiz. Baharı bekleyen tüm terör örgütlerine, PKK'sıyla, YPG'siyle DEAŞ'ıyla FETÖ'süyle çok güzel sürprizlerimiz var. Önümüzdeki aylar, Allah'ın izniyle Türkiye'nin ve Türk milletinin baharı, teröristlerin ise kara kışı olacaktır."

"Siz bakmayın terör örgütlerinin kimi Avrupa ülkelerini arkalarına alıp efelenmeye başlamalarına. Türkiye güçlü olduğu, kararlı bir şekilde yoluna devam ettiği sürece Avrupa ülkelerinin de böyle devam etme şansı yoktur. Zor, oyunu bozar. Biz, terör örgütleri üzerinden kurulan bu oyunu, zorla da olsa bozacağız."

MGK BİLDİRİSİ: FIRAT KALKANI BAŞARIYLA SONUÇLANDI

Geçtiğimiz günlerde Cumhubaşkanı Erdoğan başkanlığında Beştepe'de toplanan Milli Güvenlik Kurulu toplantısının ardından yayımlanan bildiride şöyle denilmişti:

"Ülkemizin sınır güvenliğini sağlamak, DEAŞ terör örgütünün ülkemize yönelik tehdit ve saldırılarını önlemek, yerinden edilmiş Suriyeli kardeşlerimizin ülkelerine dönüşlerine imkan vermek ve Fırat Kalkanı Harekatı bölgesinde huzur ve güven içerisinde yaşamlarını sürdürmelerini sağlamak maksadıyla yürütülen harekatın başarıyla sonuçlandığı ifade edilmiştir."

BAŞBAKAN YILDIRIM: İHTİYAÇ HALİNDE BAŞKA İSİMLE YAPILACAK

Başbakan Binali Yıldırım da katıldığı canlı yayında konuya ilşkin yaptığı açıklamada, "Fırat Kalkanı'nda 2015 kilometrekare bir alan El Bab'la birlikte güvenliğe alındı. ÖSO o bölgeye yerleşti. Türkiye'den giden Suriyeliler de o bölgeye yerleşti. Her şey kontrol alltında DAEŞ veya başka bir şekilde bizim güvenliğimizi tehdit edecek bir şey olursa, bu yeni bir harekat olur. Fırat Kalkanı bitmiştir. Bundan sonra ihtiyaç halinde yapılacak bir harekat başka bir isimle anılacaktır. " demişti.