Katar'a ambargo uygulayan ülkeler listesine Ürdün de katıldı
A+ A-
06 Haziran 2017, 23:48

Katar ile diplomatik ilişkilerinin seviyesini düşürme kararı alan ülkeler listesine Ürdün de eklendi. Ürdün ayrıca merkezi Katar'da bulunan El-Cezire televizyonunun yerel ofisini kapatacağı da bildirildi.

"AMAÇ BÖLGEDE İSTİKRARI SAĞLAMAK"

Ürdün Hükümet Sözcüsü Muhammed Momani, yaptığı açıklamada, kararın bölgesel istikrarın sağlanması, Arap ülkelerinin politikalarının koordine edilmesi ve bölgedeki krizlere son verilmesi amacıyla alındığını kaydetti.

KATAR: İFTİRAYA MARUZ KALIYORUZ

Suudi Arabistan, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Mısır ve Yemen dün "teröre destek vermekle suçladıkları" Katar ile diplomatik ilişkilerini kestiklerini duyurmuştu.

Katar'a karşı yapılan diplomatik ablukaya Maldiv Adaları ve uluslararası toplumca meşruiyeti olmayan darbeci general Halife Hafter destekçisi Libya Tobruk hükümeti de katılmıştı. Suudi Arabistan, BAE ve Bahreyn, ülkelerinin hava sahasını Katar'a kapatarak, Katarlı diplomatların 48 saat içerisinde ülkelerinden ayrılmasını istemişti. Katar ise söz konusu iddiaları yalanlamış, ülkenin bir süredir "amacı devlete zarar vermek olan ve tamamı uydurma olan bir iftira kampanyasına maruz kaldığını" vurgulamıştı.