Kolombiya'daki sel faciasında son bilanço açıklandı: 273 ölü
A+ A-
04 Nisan 2017, 08:56

Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos, Mocoa kentindeki sel felaketinde hayatını kaybedenlerin sayısının 273'e yükseldiğini bunların 193'ünün kimliği belirlendiğini açıkladı.

HAYATINI KAYBEDEN 273 KİŞİDEN 193'ÜNÜN KİMLİĞİ BELLİ OLDU

Kolombiya'nın Devlet Başkanı Juan Manuel Santos, şehir merkezindeki kriz masasında yetkililerle yaptığı toplantının ardından, basın mesuplarına yaptığı açıklamada:

"Hayatını kaybeden 273 kişiden 193'ünün kimliklerinin belirlenerek şuana kadar 100 cenaze ailelerine teslim edildi. Toplam 262 yaralıdan 70'inin Mocoa dışındaki hastanelere nakledildiği ve 27 yaralının da halen şehirde tedavi görüyor."

YENİ BİR SEL BEKLENMİYOR

Yeni bir sel beklenmediğini ifade eden Santos, "Hava Kuvvetlerinin bölgedeki tüm nehirlerde gözlemlerde bulunuyor. Ayrıca selzedelerin, barınma ve yiyecek ihtiyaçlarının okullarda karşılandığına bu binaları bir an önce öğrencilerin kullanmaya başlamasını sağlamak istiyoruz." dedi.

ARAMA KURTARMA ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

Bölgedeki arama kurtarma çalışmaları ordu, sivil savunma ve gönüllü kuruluşların katılımıyla devam ediyor.

Bölgede etkili olan şiddetli yağışlar, Mocoa, Mulato ve Sancoyaco nehirlerinin taşmasına neden olmuş ve cumartesi günü erken saatlerde meydana gelen heyelanlar, Mocoa kentindeki bazı mahallelerin haritadan silinmesine yol açmıştı.

Ekvador ve Peru sınırında yer alan Putumayo yönetim bölgesinin başkenti olan Mocoa'da 45 bin kişi yaşıyor.