Koluğunu devraldı! Küçük Başbakan'a dikkat çeken soru
A+ A-
23 Nisan 2017, 10:44

23 Nisan'ın geleneksel devir teslim töreni Başbakanlıkta gerçekleşti. Başbakan Yıldırım koltuğunu 5. sınıf öğrencisi Yağız Keçe'ye devretti. Bakanlar da koltuklarını çocuklara devretti. Başbakan Yıldırım konuşmasının ardından sözü çocuklara bıraktı.

ÜLKEMİZİN AYDINLIK GELECEĞİSİNİZ

Başbakan Binali Yıldırım şunları söyledi:

Sevgili çocuklar, her birinizi tek tek, sevgi ile selamlıyorum. Gözlerinizden öpüyorum. Bugün 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız. Bugün ülkemizin her köşesinde bu bayramı kutlayan bütün çocuklarımızın gözlerinden öpüyorum, siz dünyamızı güzelleştiren meleklersiniz, ülkemizin aydınlık geleceğisiniz. İnanıyorum ki size 1001 renkli çiçekler olarak dünyaya baharı yaşatacaksınız.

BU TARİHİN ÇOCUKLARA İLAN EDİLMESİ RASTLANTI DEĞİL

Bu tarihin çocuklar için bayram olarak ilan edilmesi bir rastlantı değildir. Ulusal egemenlik bir toplumun bağımsız olarak varlığını sağlayan en önemli husustur. 23 Nisan ulusal egemenliğimize sahip çıkma ve sürekli kılma meselesidir. Bu değerin evrenselliğini göstermektedir.

Ülkemizin bütün çocuklarını ağırlamak isterdim ama bu mümkün değil.

BUGÜN SİZLER ANLATACAK BİZLER DİNLEYECEĞİZ

Bugün söz sizde, sizler anlatacak bizler dinleyeceğiz. Şimdi vatandaş adına biz size sorular soracağız. Nasıl bir Türkiye hayaliniz var, gelecekte Türkiye'yi nasıl görmek istiyorsunuz? Bugün içinde bulunduğunu dünyaya nasıl bir mesaj vermek istiyorsunuz?
BÜTÜN DÜNYA ÇOCUKLARINA MUTLU BİR GELECEK İSTİYORUM

Koltuğu devralan Keçe ise şunları söyledi:

Bütün dünya çocuklarına mutlu bir gelecek istiyorum. 15 Temmuz şehitlerimize Allah'tan rahmet, gazilerimize hayırlı bir ömür diliyorum."

5'nci sınıf öğrencisi Yağız Keçe'ye 'küçük bakanların' sorduğu sorular şöyle:

Anayasa değişikliğiyle 8 yıl sonra bakan olabileceksiniz…?

Mutluyuz, bu konu için mutluluk duyuyoruz. Teşekkür ediyorum.

Kabineye baktığımızda kadın bakanların sayısında artış görüyoruz. Hükümete bir tavsiyeniz var mı?

Var tabiki de, kadın bakanlarımızın da artması lazım. Ben memnuniyet duyarım, eminim sayın başbakanımız da memnuniyet duyar.

Binali Yıldırım: Bu memnuniyet verici. Geleceğin Türkiye fotoğrafını burada görüyoruz. Bize de bir mesaj verdiniz böylece.
TEKLİ EĞİTİM SİSTEMİ

Tekli eğitim sistemine geçilmesi iyi oldu. Sabahçı öğrencilerimiz erken gidiyordu, öğlenci öğrencilerimiz de eve geç geliyordu.

4+4+4 sistemi sizce iyi oldu mu?

Bence iyi oldu.

Okullarda akıllı tahtanın olmadığı yerlere de tablet verilmeli. Siz ne düşünüyorsunuz?

Ortaokullara da vereceğiz. Bir yıl içinde vereceğiz.

Bazı okullar çok kişi oluyor. Mesela benim okulum 40 kişi. Öğretmenimiz ders yapmak zorlaşıyor.

Tekli eğitim sistemine geçince bu kalkacak, okullarda daha az öğrenci kalacak.

Binali Yıldırım: Benim bakanlarım beni bu kadar sıkıştırmıyor.

Bazen okullarda küçük kazalar olabiliyor. Öğrenciler ağır yara alabiliyor. Bunun için ambulans çağrılıyor. Fakat ambulans trafikte kalırsa kötü oluyor. Bunun için okullara küçük sağlık odaları koyabilir miyiz?

Tabiki de daha uygun olur.