Tatil cennetini hortum vurdu! Tahribat büyük
A+ A-
14 Mart 2017, 12:21

Manavgat'ın Çakış ve Denizyaka Mahallelerinde pazar günü sabah saatlerinde çıkan hortum karpuz, biber, domates ve bezelye ekili çok sayıda serayı yerle bir etti. Hortum 2 mahallede etkili olurken 8 ayrı seraya zarar verdi.

Denizyaka Mahallesi Merkez mevkiinde Halit Güzel ve oğullarına ait 7 dönüm naylon 2 dönüm cam sera ile seralarda bulunan karpuz, biber ve domatesler hortumdan zarar gördü. Ayrıca seranın çevresinde çok sayıda ağaç da sökülerek savruldu.


1 TONUN ÜZERİNDE ÜRÜN VARDI

Denizyaka Mahallesinde biber ekili serada bin 400 kilo olarak ilk ürünü geçtiğimiz hafta aldıklarını belirten Hasan Çakar ve eşi, ikinci ürünü alamadan hortum yaşandığını, serada şu an 1 tonun üzerinde ürün bulunduğunu belirtti. Eşiyle birlikte hortumun yıktığı bölgede biberleri toplayan Çakar, zararının büyük olduğunu, yetkililerden yardım beklediklerini dile getirdi.


Ayrıca Çakış Mahallesinde İsmail, Hüseyin, Kerim Evlice kardeşlerin de aralarında bulunduğu çok sayıda vatandaşın serası hortumdan zarar gördü.


TARSİM SİGORTALARI YOK

Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü ekiplerinin bölgede yaptığı incelemelerinin ardından Manavgat Ziraat Odası Başkanı Rasim Metin Çakış da Denizyaka Mahallelerinde zarar gören seralarda incelemelerde bulunarak çiftçilere geçmiş olsun dileklerini iletti. Metin, zarar gören seralardan özel bir firmaya ait olan dışında hiç birisinin TARSİM sigortasının bulunmadığını, bundan dolayı zararlarının sigorta tarafından karşılanamayacağını belirterek, yetkililerle zararların telafisi konusunda gerekli görüşmeleri yapacaklarını dile getirdi.