Varlık Fonu çıtayı yükseğe koydu! Yıllık yatırım 70 milyar dolar
A+ A-
14 Mart 2017, 06:53

Aktif büyüklüğü 160 milyar dolara ulaşan Türkiye Varlık Fonu (TVF) için internet sitesi kuruldu. Varlık Fonu Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Bostan'ın mesajının da yer aldığı sitede, Türkiye'nin 2030 yılına kadar yılda 70 milyar dolarlık planlanmış altyapı yatırımı olduğuna dikkat çekilerek kamu ve özel sektörünün 15 yılda toplam 1 trilyon dolarlık yatırım yapacağına yer verildi.

5 İLKESİ VAR

Varlık Fonu'nun www.turkiyevarlikfonu.com.tr adresinde, Fon hakkında bilgiler, yönetim kurulu üyeleri, ilkeler başlıkları adı altında tanıtıcı bilgilere yer verildi. İlkeler başlığı altında, "profesyonel yönetim, şeffaflık, performans odaklılık, sürdürülebilirlik, risk yönetimi ve hesap verilebilirlik" başlığı altında 5 ilke sayıldı.

BÜYÜK PROJELER SAYILDI

"Neden Türkiye" başlıklı bölümde, altyapı ve yatırımlarla ilgili bilgilere yer verildi. Türkiye'nin 2030'a kadar altyapıya yılda 70 milyar dolar yatırım yapacağı belirtildi ve büyük projelere yer verildi. Planlanmış yatırımlar başlığı altında 11 proje sayıldı. En üst sırada Akkuyu nükleer santrali geldi. Akkuyu nükleer santralinin büyüklüğü 20 milyar dolar olarak, ikinci sıradaki sağlık kampüsü projeleri 16.1 milyar dolar, Sinop nükleer santrali 16 milyar dolar olarak yer aldı.

BAĞIMSIZ YÖNETİM

"PERFORMANS odaklılık"' başlığı altında şirketlerin yönetiminde risk-getiri beklentisinin karşılanmasının öncelikli hedef olacağına değinilen internet sitesinde, "sürdürülebilirlik" başlığı altında da yeni yatırım tercihlerini dış etkilerden bağımsız uzun vadede sürdürülebilir şekilde yönetileceği belirtildi. "Risk yönetimi ve hesap verebilirlik" başlığı altında ise, "Varlık Fonu, operasyonlarına bağlı ortaya çıkabilecek riskleri belirleyip düzenli raporlayacaktır" denildi.